Jina langu ni Zawadi Msigala, ni mtanzania ninayeishi na ulemavu wa viungo, pia ni mwanaharakati wa haki za walemavu hapa nchini. 
Nimeamua kufungua jukwaa hili ili nishirikiane na watanzania wenzangu katika kuzitambua na kuzitafutia ufumbuzi changamoto mbalimbali za watu wenye ulemavu.
Kwa muda huu sitakuwa na mengi ya kusema, nitaendelea kuwa nanyi kupitia jukwaa hili.
Naomba ushirikiano wenu katika kuzitatua changamoto za watu wenye ulemavu.


Maoni

  1. Habari Zawadi? nimefurahi kusoma maneno yako. Natutakia kila heri kwa sababu kazi yako ni ngumu sana. Naongana nawe. Jina langu ni Bruna

    JibuFuta
  2. Hi Zawadi! I'm Francesca from Ferrara. I'm very happy to hear about you and your projects on this blog. We all cross the fingers for you also here in Italy.

    JibuFuta
    Majibu
    1. Thanks for your collaboration, I will continue forfihting to get the right of disability in many country in Africa.

      Futa
  3. Hi Zawadi! It's great you have a blog ,I'm Chiara's mum (can you remember? She came to nyumba ali in 2016/2017 )
    Bye ! Paola

    JibuFuta
    Majibu
    1. thanks mama Chiara for yuor supporting in my very difficult job.

      Futa
  4. Habari Zawadi!
    I'm happy to hear about you on this blog!
    Good luck for your project!
    Lara

    JibuFuta
    Majibu
    1. Hay Lara! I Am happy to see your supporting, I remember you a lot. Thanks you

      Futa
  5. Habari Zawadi, I'm Elena from Italy! I admire you and I support your important goals. Best wishes.

    JibuFuta
    Majibu
    1. Hay Elena! Thanks you for your supporting because yuor support will change my life. I wish you best life

      Futa
    2. Ehilร  Zawadi!
      Tantissime Benedizioni nel nome di Gesรน๐Ÿค—๐Ÿคฉ๐Ÿ‘๐Ÿ†

      Futa
  6. Ciao Zawadi, buona nuova strada! Avanti e sempre forza

    JibuFuta
    Majibu
    1. Sono Chiara Marchesini da Ferrara

      Futa
    2. Grazie Chiara per il tuo supporto! E' molto importante per me sapere che ci sono persone che mi seguono

      Futa
  7. Habari Zawadi. Jina langu no Silvia. Nilikuwa mfanyakazi wa kujitolea katika ikondo mwaka wa 2010/11 na nilikutana na wewe kama brunette na Lucio. Nimefuata mafanikio yako kwa furaha na nina furaha sana kwako. Kukumbatia kwa nguvu

    JibuFuta
    Majibu
    1. Ahsante sana kwa kiniunga mkono na nikuombe uendelee kuniunga mkono kwa kutangaza blog hii kwa watu wengine.

      Futa
  8. Dear Zawadi, we are Andrea and Martina from Italy and we are your friends, even if you don't know! Good luck for this blog and we hope to see you soon!!! Have a nice day ;)

    JibuFuta
  9. Hi Zawadi! your blog is a present for all of us that had the opportunity to meet you, but also for people who don't know you. They will read many interesting things, have advices, reflect on many topics. So, go on! we are with you!! Best wishes!! I'm Silvia from Trento, Italy.

    JibuFuta
    Majibu
    1. Thank you, I will go on though its difficult for me.

      Futa
  10. Ciao Zawadi! Complimenti e auguri per il tuo blog! Spero di riuscire a trovare il modo di tradurre in italiano, ma sono contenta lo stesso! Con te sono in famiglia. Una famiglia con le ali!

    JibuFuta
  11. Ciao Zawadi! I am Chiara. Do you remember when you came to Venezia ? I am very happy to read you and I hope to see you in Iringa as sono as possible.

    JibuFuta
    Majibu
    1. Thank you Chiara, I remember you. Continue to follow this blog.

      Futa
  12. Ciao Zawadi!!!! I am Francesco Ganzaroli from Italy! I’m very proud of you! Keep it up! see you in August!

    JibuFuta
    Majibu
    1. hello Francesco am happy to hear, you will be in Tanzania august and present my blog for others France, thanks so much

      Futa
  13. Never give up on your dreams!
    A huge hug from Italy ๐Ÿ˜ƒ

    JibuFuta
    Majibu
    1. thank you I will never give up on my dreams

      Futa
  14. Ciao Zawadi, ti ho visto ad Iringa e a Bologna, complimenti sei fortissimo!
    Maurizia

    JibuFuta
  15. Ciao regali. Io vivo a Bologna, sono amica di Bruna e conosco bene la tua storia. So anche che hai finito la scuola e sei stato davvero bravo. Tanti complimenti per questo blog e per il tuo spirito di iniziativa.

    JibuFuta
  16. Ciao Zawadi, sono Elisa, un'amica di Bruna, dell'Italia. Seguo con piacere ed interesse le tue avventure e sfide quotidiane. Ti faccio i miei complimenti e ti mando un forte abbraccio! Elisa

    JibuFuta
    Majibu
    1. thank you, I will continue my job in my blog

      Futa
  17. hello zawadi, I don't know if you remember me, I'm the "mazinga ombue" (that's the spelling?).
    many, many, many wishes for this adventure! ... and congratulations on all your energy! I hope to see you soon, Federico

    JibuFuta
    Majibu
    1. thank you I remember you, and welcome again in Tanzania

      Futa
  18. Habari za siku njingi Zawadi. Nimefurahia sana kwa Blog Yako. Hongera sana. Mimi ni Claudio

    JibuFuta
    Majibu
    1. asante sana, nimekukumbuka sana, je utarudi lini?

      Futa
  19. Hello Zawady, I'm Gabriele from Italy, I know your story and is very inspiration for me, keep doing it. Guys like you are what this world need! Be the change you want to see

    JibuFuta
    Majibu
    1. thank you continue to follow this blog and you will see changes

      Futa
  20. Hi Zawadi, I am Elisa, a friend of Bruna, here in Italy we follow you and suppor your projects!!! Go ๐Ÿ’ช๐Ÿ’ช๐Ÿ’ช

    JibuFuta
    Majibu
    1. Thank you for your support. I shall continue with my job even though it's difficult for me!! Best wishes :)

      Futa
  21. Hello Zawadi, io sono Renzo da Ferrara. Ho conosciuto Bruna e Lino poco tempo fa, in occasione della proiezione del film sulla tua vita. Sono in contatto con Bruna e spero di poter essere utile nei progetti di Nyumba Ali

    JibuFuta
    Majibu
    1. Grazie per il tuo supporto e per il tuo aiuto. Ti auguro tante cose belle :)

      Futa

Chapisha Maoni

Machapisho maarufu kutoka blogu hii